21 sposobów aby stać się lepszym wędkarzem plażowym.

20 maja, 2014 (17:17) | Bez kategorii | By: webdevelop

W skutecznym wędkowaniu chodzi przede wszystkim o to aby wiedzieć co należy zrobić. W niniejszym artykule specjalista od wędkowania z plaży John Holden przedstawi 21 wspaniałych sposobów które sprawią że staniesz się szczęśliwszym i efektywniejszym wędkarzem plażowym.

beach-fishing1

Gdzie się ustawić

Na średniej plaży, rozbij obóz powyżej wysokiej linii wody w ten sposób nie będziesz musiał zmieniać miejsca ponownie w trakcie przypływu. Pewne czynniki zmuszają wędkarza morskiego aby był gotowy do zmiany miejsca (mogą to być np. surferzy) dlatego staraj się być kompaktowy na tyle ile to możliwe.

Rzucanie z czystego, płaskiego dna blisko wodnych spadów to najlepsza miejscówka.

Kotwice z blokadą

Siła pływów morza potrafi zaskoczyć każdego początkującego. Dlatego podczas wędkowania morskiego należy nauczyć się prawidłowego zakotwiczania zestawu. Twoi sąsiedzi na plaży nie będą zadowoleni gdy Twój zestaw przetoczy się po dnie i być może wpadnie na inny.

Rodzaje ciężarków

Odpowiednie obciążenie to bardzo istotny element zestawu wędkarskiego na morze. Najlepszy będzie ciężarek który umożliwia zakotwiczenie tak aby nie został w łatwy sposób przemieszczony przez pływy. Wada jest taka że dużo trudniej w przypadku zahaczenia o jakąś przeszkodę odzyskać taki sprzęt.beach-fishing2

Bardzo dobrze sprawdzają się tzw obrotowe 'wąsy’. Dobrze blokują zestaw po zarzuceniu. Kontrolowane pociągnięcie obraca druty tak aby można było całość swobodnie ściągnąć. Odzyskiwanie jest wtedy łatwiejsze i jest mniejsze prawdopodobieństwo że zaczepi się po drodze.

Obrotowe wąsy są chyba najlepszym wyborem. Należy jednak cierpliwie opanować działanie systemu. Jeżeli nie potrafisz utrzymać niezbędnego napięcia przez regulowanie drutów możesz zawijać wokół nich gumkę.

 

Przechodzenie powyżej pływów

Rzucanie bezpośrednio nie jest dobre gdy pływy morskiej są silne ponieważ druty nie będą miały okazji uchwycić podłoża morskiego. Tajemnicą powodzenia jest chodzenie powyżej pływu przed rzutem. Zazwyczaj 25 jardów to wystarczająca odległość.

Aerodynamika

beach-fishing3Przypinanie haka zanim zostanie wyrzucony ma sens nawet z prostym osprzętem. Wyrzucanie jest łatwiejsze, przynęty trafiają na dno morza w dużo lepszej kondycji i jest bonus w postaci dalszej odległości rzutu.

Najlepsze miejsce dla zacisku pojedynczej przynęty jest blisko za ciężarkiem. Nic nie pokona systemu Breakaway’s Impact Shield, który nie tylko zatrzymuje i chroni, ale również wypuszcza przynętę pod koniec rzutu.

Wybierz freestanding Impact Shield lub podobne urządzenie to wspaniała ochrona przynęty, łatwa w użyciu i niezawodna.

Dodatkowy czas dla żyłki

Uwzględnienie dodatkowego luzu na żyłce umożliwi spokojne zatonięcie wąsów i bezpieczne wkopanie się do dna morskiego. Pozostaw szpulkę niezablokowaną przez jakiś czas.

 

Luźna żyłka jest irytująca

Prawidłowe ustawienie wędziska to skierować go niemalże pionowo tak aby żyłka była napięta. Gdy ryba złapie przynętę następują charakterystyczne drganie to telegram z dna morskiego.

Gdy zestaw zostanie zakotwiczony na dnie nawiń żyłkę do czasu aż poczujesz opór. Wówczas podnieś czubek wysoko.

Złota zasada jest taka aby nie pozwolić żyłce opaść i złapać luz.

 

Wybieranie sprzętu

Zachowanie jest proste – jeden haczyk, najlepszej jakości komponenty wszystko powiązane razem bezpiecznymi węzłami. Naucz się sztuki na podstawowym sprzęcie a następnie próbuj bardziej zaawansowanych rozwiązań. Myślę że niepotrzebnie wielu wędkarzy decyduje się na samym początku na skomplikowany sprzęt.

 

Praktykuj ze sprzętem i uchwytami

Przeprowadź testy z rzucaniem ciężarka z wąsami i sprzętu z przynętą. Jeżeli pływ nadchodzi, sprawdź technikę z kotwicą.

Dodając że osprzęt zmienia czucie rzutu. Lot zestawu z przynętą jest wolny i nieudolny w stosunku do pojedynczego prostego ciężarka. W przypadku multiplikatora może być konieczne by zmienić ustawienie nieznacznie by zrekompensować.

Niezależnie od kołowrotka, warto to sobie przygotować zanim wyruszymy na ryby. Szupakowa przynęta lub imitacja robaka poprze plastikową piankę to wspaniały sposób podczas sesji testowej. Włączając Impact Shield lub podobny element do zestawu możemy zaznajomić się lepiej z systemem.

beach-fishing4

Zanieczyszczenie akwenów

Możesz pomyśleć że zastosowanie wąsów z gruntu prowadzi do wszelkiego rodzaju problemów. Brudne plaże i przesadna presja wędkarska, używanie takich ciężarków może prowadzić do zanieczyszczenia, ale spójny rzut z rozłożonym wąsem jest niemalże kuloodporny. Poza nie wrzucaniem obciążenia w obszar zarośli albo wśród kamieni żadne dodatkowe środki ostrożności nie są potrzebne.

 

Konserwacja sprzętu

Wilgoć, sól i brak strumieniu powietrza są mieszanką wybuchową która może zrujnować osprzęt w kilka godzin. Dużo lepiej dbać kije niezapakowane i kołowrotki i inne stracić w twoim wiadro przynęty. To również zapobiega niszczeniu Twoich torb na sprzęt i skrzynek przed piaskiem i słoną wodą.

 

Irytujące wpadki

Zaczepiony zestaw jest wkalkulowany w tzw ryzyko zawodowe. Zwiń napięty z końcówką kija nisko, zapakuj linę dookoła kawałka patyka, następnie odwróć się i zmierzaj powoli od morza do czasu kiedy zestaw odblokuje się lub żyłka pęknie.

Przy rzadkich okazjach wąs/odważnik leci z morza jak kamień z katapulty, dlatego sensownie jest

nie wychodzić na wodę aby nie pociągnąć.

Warto jest modyfikować techniką na błotnistym terenie. Zwiń, następnie podnieś końcówkę kija i zatrzymaj maksymalnie bezpieczne napięcie wystarczająco długo dla wąsów lub haków aby wyciąć ich z błota. Jeżeli zestaw zostanie zwolniony, zwiń go z umiarkowaną prędkością aby w ten sposób nie przykleił się ponownie.

 

Zielsko na żyłce

beach-fishing5Glony na żyłce potrafią skutecznie utrudnić dobry rzut. Każdy skrawek musi być usuwany za każdym razem kiedy zwijasz żyłkę. Najgorszym winowajcą jest brązowe trawiaste zielsko które atakuje linie brzegową wiosną i jesienią. Szybka metoda leczenia z masy chwastów na głównym węźle to obciąć go i przewiązać ponownie.

 

Dbaj o wędzisko

Wymyj ze soli i piasku. Pozostaw wędzisko do wyschnięcia, po czym sprawdź go. Najbardziej ryzykowne są pierścienie i miejsca złączeń. Pierścienie są podatne na przypadkowe uszkodzenia podczas transportu. Lekkie uderzenie o kamień może wystarczyć aby zniszczyć pierścień lub zsunąć go z ramy.

Większość szytowych pierścieni w moich wędziskach zostało wymienionych na metalowe Diamite.

Lepkie i brudne miejsca złączeń są niebezpieczne dla wędziska, ponieważ istnieje wówczas ryzyko że piasek dostanie się pomiędzy elementy i doprowadzi co zarysowań. Dlatego należy dbać aby były czyste i lekko nawoskowane.

 

Naprawa i części zapasowe

Doświadczenie pokaże tobie jakie części zapasowe, jeżeli jakiekolwiek będą potrzebne. Współczesny sprzęt jest generalnie niezawodny, także niewiele będzie dodatkowo potrzebne jak oczywiste gadżety typu dodatkowa szpula. Taśma izolacyjna, szczypce i śrubokręt są niezbędne.

 

Gdzie wędkować

Chociaż ta seria skoncentrowana jest na mechanicznych aspektach wędkowania, warto jest wspomnieć o kilku powodach dlaczego początkujący nie osiągają zadowalających efektów podczas wędkowania, repliki zegarków rolex pomimo tego że są bardzo dobrze zorientowani w podstawowych technikach i sprzęcie.

Najczęściej popełnianym błędem jest wędkowanie tam gdzie nie ma ryb i powód jest taki że nowicjusze zazwyczaj preferują zasiadkę przy linii bocznej. Obławiaj popularne plaże nie opustoszałe miejsca.

 

Troszczenie się o kołowrotek

Sprawna szpula wymaga mycia i suszenia, dlatego sprawdzaj swój koszyk ze sprzętem, beach-fishing6odkręć śrubę i wyczyść przestrzeń pod szpulą w której również zbiera się brud. Rutynowo ten zabieg wystarczy aby utrzymywać dobrą kondycję kołowrotka.

Rozkręcanie i smarowanie powinno wystarczyć raz na rok. Tanie kołowrotki prędzej czy później zniszczeją niezależnie jak bardzo byś o nie dbał.

 

Kiedy wybrać się na ryby

Pora roku, pogoda oraz pływy muszą być uwzględnione przy podejmowaniu decyzji o wyruszeniu na ryby. Znajdź najlepszy czas – i bądź na miejscu nawet gdyby miało to znaczyć podróż w nocy.

 

Zapisz się do klubu

Wędkowanie samemu może być nudne, podczas gdy rywalizowanie z innymi to prawdziwe wyzwanie które może przynieś wiele radości. Wędkując z innymi możemy zawsze nauczyć się czegoś nowego. Dobrze dołączyć się do grupy ludzi którzy naprawdę dobrze znają się na rzeczy. Jeżeli Twoi towarzysze będą naprawdę znali się na tym co robią wówczas szybko zdobędziesz cenną wiedzę.

 

Przynęta

Przynęta musi być świerza, odpowiednia dla rodzaju łowiska i podana w bezpiecznej ilości. Niewielu wędkarzy ma ten komfort że posiadają własne źródło. Najlepszą alternatywą jest znaleźć dobrego dostawcę który posiada przynętę pierwszorzędnej jakości.

 

Źródło: http://www.gofishing.co.uk